*In English below

Benji ja Beau ovat suloinen poikakaksikko, jotka on otettu talteen kissapopulaatiosta. Molemmat ovat nuoria: Benji on vielä pentu (8kk) ja Beau noin kaksivuotias.
Beau on lempeä ja herkkäsieluinen poika, joka arvostaa omaa rauhaa, mutta nauttii yleensä rapsutuksista, erityisesti pään ja kaulan seudulta. Hän on kaksikosta varautuneempi ja tarvitsee enemmän aikaa lämmetäkseen kuin pikku-Benji. Beau ei kuitenkaan enää piilottele, vaan asettuu mielellään lepäilemään sinne minne itse haluaa. Välillä hän jopa kävelee ympäriinsä leikkisästi kehräten!
Beau rakastaa kuivaruokaa selvästi enemmän kuin märkäruokaa, joten uudessa kodissa tulisi olla ok tarjota pojille ainakin osittain kuivaruokaa. Alkuvaiheessa Beau’lla saattaa esiintyä stressiperäistä pissailua, mutta tämä yleensä helpottaa, kun hän tuntee olonsa turvalliseksi ja kotiutuu kunnolla. Beau on muuten terve, mutta hänellä on parodontiitti, jota tulee seurata säännöllisesti.
Benji on kaksikosta selvästi rohkeampi, osittain siksi että hän saapui ensikotiin aivan pienenä pentuna. Hän on leikkisä, reipas ja peloton ja kömpii jopa sijaisäidin viereen sänkyyn kehräämään äänekkäästi. Benji viihtyy myös muiden kodin kissojen seurassa. Hän nauttii rapsutuksista kaikkialta ja saattaa vastapalveluksena pestä rapsuttajaa. Pentumaiseen tapaan hän on innostunut myös vähän maistelemaan sormia (ei koskaan pahalla, ihan vain pentujuttuja). Benji haluaa tutkia joka nurkan ja vaihtelee vauhdikkaasti leikin ja unien välillä, kuten kunnon kissanpentu kuuluu.
Benjille ja Beau’lle etsitään kotia, joka pystyy tarjoamaan Beaulle rauhallisen ja tasaisen ympäristön sekä Benjille aikaa leikkiin ja touhuamiseen. Muut kissat ovat ehdottomasti plussaa. Koirista ei ole kokemusta, joten niiden suhteen yhteensopivuudesta ei ole varmuutta.
Benji ja Beau on steriloitu, madotettu, rokotettu, mikrosirutettu ja testattu FIV/FeLV-negatiivisiksi.
Jos olet kiinnostunut adoptiosta, tutustuthan ensin Kisu ry:n adoptiokäytäntöihin ja liität vastaukset adoptiokysymyksiin jo ensimmäiseen viestiisi.
HUOM. kissojen ensikoti on englanninkielinen, joten jos mahdollista, otathan yhteyttä englanniksi.
Hakemukset Benjille ja Beau’lle:
haastattelut.kisury [at] gmail.com
Luethan Kisu ry:n ohjeet kissanottajalle ennen yhteydenottoa ja vastaat jo ensimmäisessä viestissä kissanottajille tehtyihin haastattelukysymyksiin.
Kisu ry on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella: 24225667
—
Benji and Beau are a sweet set of boys that was captured from a cat colony. Both are young, Benji still a kitten (8 months) and Beau around two years old.
Beau is a sweet, soft-hearted boy who enjoys is own space but usually loves a bit of a pet on the head and especially his neck. He is the more nervous of the two boys and it will take a lot more time for him to warm up than little Benji. But, he does not hide anymore, and he happily curls up where he pleases. Sometimes he even walks around prrt-ing in a playful manner! Beau adores dry food much more than wet food, so the home should be alright with at least partially giving the boys dry food. Beau will likely have some nervous peeing issues at the start, but this clears up once he’s found he’s safe and has gotten comfortable in his new home! Beau is healthy aside from juvenile periodontitis, which has to be checked up on regularly.
Benji is the more extraverted of the two, partially because he came here as a little kitten! He’s playful, boisterous and fearless. He even lays with the fostermom in bed, purring loudly. He loves going to lay with the other cats in the home. He enjoys pets wherever, and may even give the petter a little wash. Though he’s also gotten fond of chewing on a finger or two. Never malicious, just kitten things. He wants to explore all the places, and like a true kitten, switches between play and sleep regularly.
They are looking for a home that can provide a calm and steady environment for Beau, whilst having time to play with Benji. Other cats are more than alright, but dogs are unsure due to there not having been interaction with dogs before for the two.
Benji and Beau have been sterilized, dewormed, vaccinated, microchipped, and tested negative for FIV/FeLV.
If you’re interested, please read Kisu ry’s guidelines for adopters before getting in touch, and include your answers to the adopter interview questions already in your first message.
Applications for Benji and Beau can be sent to: haastattelut.kisury [at] gmail.com



Jätä kommentti
You must be logged in to post a comment.