Lotta, Kerava

Lotta etsii rauhallista ja ymmärtäväistä kotia.

Noin 2-vuotias puolipitkäkarvainen oranssivalkoinen Lotta (kuvassa vasemmalla) on saapunut yhdistykselle yli 40 kissan ulkopopulaatiosta tammikuun 2026 kovilla pakkasilla. Hän muutti ensikotiin Keravalle maaliskuun alussa ja opettelee nyt pikkuhiljaa sisäkissan elämää.

Lotta on vielä hyvin arka ja viettää suurimman osan ajastaan turvapaikassaan, kuten sohvan alla. Päivisin hän pysyttelee piilossa, mutta öisin liikkuu ja tutkii ympäristöään enemmän. Ihmisen nähdessään Lotta säikähtää helposti ja juoksee piiloon, ja äkilliset tilanteet voivat aiheuttaa sähähdyksen.

Käsittelytilanteissa (esimerkiksi silmätippojen aikana, oli kyynelkanavat tukossa nii tuommone viikon kuuri tipsuteltiin) Lotta on puolustautunut, joten hän tarvitsee kodin, jossa ymmärretään aran kissan rajat ja sen, että Lotta vaatii paaaaaaaaaaaaaljon aikaa tottua ihmiseen.

Populaatiotaustaisena Lotta hyötyisi toisesta kissasta, joka olisi hieman rohkeampi, ja voisi toimia esimerkkinä. Yksin Lottaa ei luovuteta.

Lotta on toistaiseksi ollut sisäsiisti ja käyttänyt hiekkalaatikkoa moitteettomasti. Päivisin ruoka maistuu vielä varovasti, populaatiotaustan myötä eritoten se laadukkaampi. Kovaa vieroitusta sokerimömmöistä toteutetaan, kunhan nyt söisi alkuunsa jotakin. Puolipitkä turkki vaatii säännöllistä hoitoa, johon uuden kodin tulee sitoutua – huomioiden, että käsittelyyn totuttelu vie aikaa.

Lotta luovutetaan leikattuna, sirutettuna, rokotettuna ja loishäädettynä. Hän on FIV/FeLV-negatiivinen eikä häntä luovuteta vapaana ulkoilevaksi – kuten ei meidän muitakaan kissoja, tietenkään.

Lotta etsii ennen kaikkea rauhallista, kärsivällistä ja kissanlukutaitoista kotia, jossa ei odoteta nopeaa kesyyntymistä, vaan annetaan aikaa luottamuksen rakentumiselle.

Tänään on myös erinomainen päivä omistaa silmät, sillä kuten kuvista voi todeta, kissa on aivan yliluonnollisen kaunis. Että tarvitseeko tässä tekstissä edes mainita. Katsokaa nyt. Huhhuh. Tuommonen ku hiipii pimeällä sohvan alta esiin kun mikäkin fantasiakettu niin itku meinaa paatuneeltakin ensikodilta päästä.

Jos sinulla olisi tarjota tällainen koti, laitathan viestiä osoitteeseen haastattelut.kisury [at] gmail.com ja kerrot jo viestissäsi kodistasi vastaamalla kissanhakijoiden kysymyksiin, jotka löydät nettisivuiltamme.

Kisu ry on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella: 24225667

Jätä kommentti