Casper, Jyväskylä

Casper on noin 5-vuotias komea raitapaitainen poika, joka saapui Kisu ry:lle toukokuussa 2024 populaatiosta. Alkuun jännitystä riitti, mutta ajan ja kärsivällisyyden myötä Casperista on kuoriutunut erittäin leikkisä ja seurallinen kissa. Alussa Casper arasteli ihmisiä, mutta nykyään hän ei meinaa saada tarpeekseen huomiosta.

Casper ilmottaa komealla maukumisella, jos rapsutukset loppuvat kesken tai ruokaa ei tarjoilla heti käskystä. Rapsutuksista Casper tykkää erityisen paljon ja monesti hän jääkin puskemaan ihmistä lisä rapsutuksien toivossa, kehräten ja pullia leipoen. Casper tykkää myös nukkua ensikodin ihmisen tyynyllä ja vieressä yhdessä Jesper kissan kanssa. Sylissäkin viihdytään omien rajojen mukaan, erityisesti jos kissa kaveri Jesper on jo loikoilemassa ensikodin ihmisen sylissä.

Vaikka hän nauttiikin läheisyydestä, energiaa riittää leikkiin asti – rallia juostaan ympäri asuntoa ja illat kuluvat huiskalelujen ja pallojen kanssa. Myös Jesperin kanssa leikitään kovasti hippasta. Kaverukset kuitenkin rauhoittuvat yhdessä pesulle tai nukkumaan toistensa kainaloon leikkien jälkeen. Casper on hyvin kiintynyt Jesperiin, seuraa häntä kaikkialle ja hakee hänen huomiotansa.

Casper ja Jesper ovat erottamaton pari. He tarvitsevat kodin yhdessä, sillä heidän läheinen suhteensa on ollut molemmille tärkeä tuki. Jesperin esimerkin kautta Casperista on tullut erittäin hellyydenkipeä ja hän on tullut kuorestaan ulos. Casper taas opetti Jesperille ensikotiin tullessa, että ihmiseen voi luottaa. He kulkevat kaikkialle kylki kyljessä, ja heidät löytää jatkuvasti nukkumasta tai leikkimästä yhdessä ympäri asuntoa. Molempien iltarutiiniin kuuluu iltarallit ja sen jälkeen ihmisen viereen yöunille. He tuovat iloa toistensa – ja varmasti myös tulevan kodin – elämään. Jesperistä lisää hänen omilla sivullaan.

Casper on kaikki ruokainen. Hän syö reippaasti ja seuraa Jesperin kanssa keittiöön odottamaan ruokaa. Hiekkalaatikon käyttö sujuu ongelmitta. Casper luovutetaan madotettuna, leikattuna, sirutettuna ja rokotettuna. Casper on FIV positiivinen, Felv negatiivinen.

Casperilla on todettu nieluhalvaus vasemmalla puolella, FIV positiivisuus sekä sydänlihaksen kokoa laajentava sydänlihassairaus. Nämä eivät kuitenkaan ole hidastaneet hänen menoaan, eivätkä ne ole oireilleet mitenkään ensikodissa ollessaan. Tällä hetkellä edellä mainitut eivät vaadi muuta kuin tarkkailua ja laadukkaan ruokavalion. Casperilta on myös poistettu hampaita, ja hampaita tulisikin seurailla tulevaisuudessa säännöllisillä hammaslääkärin käynneillä. Näistä terveyshaasteista huolimatta Casperilla on edessään normaali ja hyvä elämä.

Jos olet valmis tarjoamaan Casperille ja Jesperille rakastavan loppuelämän kodin, ota yhteyttä: adoptio.kisury[at]gmail.com. Luethan Kisu ry:n ohjeet kissanottajalle ennen yhteydenottoa ja vastaat jo ensimmäisessä viestissä kissanottajille tehtyihin haastattelukysymyksiin.

Kisu ry on rekisteröitynyt eläintenpitäjä- ja pitopaikkarekisteriin asiakastunnuksella: 24225667

Jätä kommentti